Sleva kam se podíváš

Nakupte pro sebe a pro své blízké se slevou.

Zavařování jablek

Jablka pečlivě je omyjeme. Pokud je nebudeme loupat, klidně i kartáčkem a pod teplou tekoucí vodou, aby byla skutečně čistá. V případě, že je loupeme, zbavujeme stopky, jádřinců a zbytků okvětí a krájíme na kousky, připravíme si vodu s kyselinou citronovou nebo s octem. Kousky jablek sem dáváme proto, aby nezhnědly.

Jablkový kompot se zázvorem

4 sklenice 1 kg jablek, 1 čerstvý zázvor, 3 citrony, 125 g rozinek, 1 kg želírovacího cukru.

Jablka oloupeme, rozčtvrtíme, vykrojíme jádřinec. Čtvrtky jablek pokrájíme na malé kousky. Zázvor oloupeme a jemně posekáme. Citrony vymačkáme. Rozinky namočíme do vody, necháme oka­pat a dáme do kastrolu s želírovacím cukrem, posekaným zázvorem, citronovou šťávau a kousky jablek. Za stálého míchání ohřejeme a necháme prudce vařit 4 min. Sklenice vypláchneme horkou vodou a ihned plníme zavařeninou. Nádoby dobře uzavřeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme 15 min. vychladnout. Uchováváme na chladném a tmavém místě.

Jablková povidla

Na 1 kilogram jablek je třeba 60 až 80 gramů cukru.

Z jablek odstraníme vadné části, vypereme, rozdrtíme a hned lisujeme, aby zůstala šťáva světlá. Nepřidáváme vodu, ani cukr. Hotovou šťávu přefiltrujeme přes plátěný sáček upevněný na tyči. Po přefiltrování naplníme moštem lahve a sterilujeme při 75 °C asi 10 minut. Poté hned zazátkujeme a po vychladnutí uložíme dnem vzhůru.Rosol z jablkových slupek

Jablečné slupky, citronovou kůru nebo i hřebíček, a několik zdravých jádřinců. Na 1 litr šťávy odvážíme 500 až 550 gramů cukru.

Slupky zalijeme vodou, aby byly potopené, přidáme několik jádřinců, citronovou kůru a hřebíček a dusíme pod pokličkou 45 minut. Potom vše nalijeme do plátěného sáčku, zavěšeného na tyči. Samotnou šťávu odpařujeme po částech v kastrole. Po odpaření jedné třetiny, přidáme cukr a za stálého míchání vaříme, až začne šťáva rosolovatět. Vařící rosol lijeme do sklenic po okraje, hned upevníme víčka a obrátíme dnem vzhůru.

Dětská jablečná přesnidávka

2,5 kg oloupaných a rozkrájených jablek bez jádřinců, 250 g cukru, 1,25 l vody, 1,5 ks balíčku vanilkového pudinku.

Jablka rozvaříme ve vodě, scedíme šťávu a necháme je vychladnout. Do studené šťávy přidáme pudinkový prášek, cukr a chvíli šťávu povaříme. Do rozvařených jablek přidáme mírně vychladlou šťávu a důkladně vše promixujeme. Přesnídávku plníme do skleniček a sterilujeme cca 20 minut při 80 °C.

Jablečný kompot dia

jablka, sacharin.

Na 1 litr - 6 tabletek spolarinu.