Sleva kam se podíváš

Nakupte pro sebe a pro své blízké se slevou.

Zavařování jahod

Jahody patří mezi nejčastěji zavařované ovoce. Jahodové kompoty, marmelády, džemy nebo jablečné čatní jsou jen některé z možností jak zavařit jahody. Jahody je potřeba před zavařením pořádně umýt (nejlépe nechat i chvíli namočené v kuchyňském dřezu) a je potřeba vybírat jen dozrálé, ale zároveň nepřezrále nebo dokonce nahnilé plody.

Jahodová přesnídávka

2 kg jahod, 800-900 g krastalového cukru

Zralé jahody dobře omyjeme a pak je rozmixujeme s cukrem. Vzniklou kaši plníme do menších sklenic a uzavřeme víčkem. Sterilujeme 25 minut při teplotě 85 °C.

Jahodový kompot

1 kg jahod, 150 g cukru, voda.

Drobnější červené jahody setřeseme do jednotlivých sklenic. Zasypeme je cukrem a sklenice dobře uzavřeme. Zavařujeme 30 minut při teplotě 90 °C.

Jahodová zavařenina s mangem

Na 4 sklenice o obsahu 500 ml: 500 g jahod, 2 zralá manga, 1 citron, 500 g želírovacího cukru, 1 čerstvý zázvorový kořen.

Očištěné a omyté jahody podle potřeby rozpůlíme. Mango oloupeme, nakrájíme na plátky a poté na kostičky. Citron vymačkáme. vše smícháme s želírovacím cukrem a necháme asi 30 minut stát, až ovoce pustí šťávu. Potom vše rozmixujeme. Oloupaný zázvorový kořen jemně nastrouháme a přimícháme k ovocnému pyré. Vložíme do kastrolu a prudce 1 minutu vaříme. Horkou zavařeninu naplníme do sklenic a dobře uzavřeme.Jahodové čatní s mangem

a 170 ml skleničku (od přesnídávky): 2 velká zralá manga, 800 g jahod, 2 cibule, 3 zelené lusky chilli papriček, 30 g zázvorového kořene, 1 lžíce tymiánu, šťáva ze 2 citronů, 200 ml bílého vinného octa, trochu soli, kayenský pepř, 500 g želírovacího cukru 2 : 1.

Mango oloupeme, nakrájíme na kostičky a odvážíme asi 700 g. Jahody omyjeme, necháme okapat, odstopkujeme a překrájí me je na čtvrtiny. Cibuli oloupeme a nasekáme nadrobno. Chilli papričky překrojíme, vybereme semeník a nakrájíme nadrobno. Zázvor oloupeme a nastrouháme najemno. Přísady (i tymián, citron, víno, sůl, pepř a cukr) dáme do velkého. Horkým čatní naplníme 2 cm pod okraj sklenice, zavíčkujeme a na 5 minut postavíme dnem vzhůru.

Jahodový džem

1 kg jahod, 400 g cukru.

Smícháme jahody s cukrem, necháme 24 hodin stát a pak na mírném ohni povaříme 20-30 minut.

Jahodový kompot II

5 kg jahod, 1 litr vody, 1 kg krystalového cukru.

Vše necháme přikryté v míse přes noc, ráno naplníme skleničky a pomalu zahříváme na 80°C, pak ještě udržujeme 10 minut. Takto zavařené jahody nestoupají ve sklenicích.

DIA jahody

jahody, cukr, sacharin.

Na přesnídávkovou skleničku 2 tablety + 1 lžička cukru.